Obavijest poljoprivrednicima Općine Poličnik

02.09.2019.

Ministarstvo poljoprivrede

Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede i ribarstva

Obavijest poljoprivrednicima općine Poličnik

Jako nevrijeme praćeno tučom prošloga petka u popodnevnim satima zahvatilo je, prema dojavama  poljoprivrednika, pojedine dijelove općine Poličnik, pri čemu je najjače stradao Rupalj. Pričinjene su veće ekonomske štete na poljoprivrednim kulturama.

Štete nastale u maslinicima nužno je čim prije sanirati uporabom bakrenog pripravka s najkraćom karencom (15 dana) – Neoram WG, kako se ne bi kao posljedica stresa razvila bolest raka masline (Pseudomonas savastanoi).

Provedbom zaštitnih mjera nužno se pridržavati uputa proizvođača rabljenog sredstva za zaštitu bilja!

Upozoravamo na urednu popunu evidencijske liste rabljenih pripravaka, kao i na njihovo prikladno zbrinjavanje nakon uporabe!

03.09.2019.

Obavijest maslinarima

Očekivana promjena vremena početkom ovoga tjedna praćena kišom i nižim temperaturama znatno će pogodovati jačanju intenziteta populacije maslinine muhe (Bactrocera oleae) posvuda. Očekujemo također ozbiljniji napad spomenutoga štetnika, te moguće ekonomske štete.

Stoga i dalje upućujemo na redovite obilaske maslinika, te uzorkovanje i pregled plodova.

Ako se utvrdi 5% aktivnih uboda, tada preporučujemo organiziranu primjenu tzv. „preventivne metode“  uporabom zatrovanih mamaca (pripravak  SUCCESS  BAIT  ili  ECO TRAP vrećice ili Buminal + Dimetoat).

Ova se metoda provodi uvijek organizirano na nekom području (više maslinara zajedno), inače može biti kontraproduktivna.

Kurativna je metoda (tretman širom ili cijele krošnje) opravdana samo u slučaju jačega napada muhe (10 – 15% aktivnih uboda) i to uporabom dozvoljenih pripravaka s kraćom karencom prema Fitosanitarnome informacijskom sustavu (FIS) Ministarstva poljoprivrede RH (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Isto tako će spomenuta promjena vremena znatno pogodovati infekcijama uzročnikom bolesti paunovoga oka (Spilocaea oleagina), pa preporučujemo tretman protiv navedenoga štetnog organizma s jednim od dozvoljenih pripravaka s kraćom karencom također prema Fitosanitarnome informacijskom sustavu (FIS) Ministarstva poljoprivrede RH (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Maslinare i dalje upućujemo na praćenje naših obavijesti, kada ćemo se oglasiti kod svake važne promjene.