Obavijest poljoprivrednicima!

Jako nevrijeme praćeno tučom prošle subote u popodnevnim satima zahvatilo je, prema dojavama  poljoprivrednika, pojedine dijelove naše županije (Paljuv, Novigrad, Pridraga …). Pričinjene su veće štete u vinogradima i maslinicima.

Sorte vinove loze s kasnijim rokovima dozrijevanja valja čim prije zaštititi protiv bolesti sive plijesni (Botrytis cinerea) s jednim od dozvoljenih pripravaka s kraćom karencom, a prema Fitosanitarnome informacijskom sustavu (FIS) Ministarstva poljoprivrede RH (http://fis.mps.hr/trazilicaszb/).

Štete nastale u maslinicima nužno je sanirati uporabom bakrenog pripravka s najkraćom karencom (15 dana) – Neoram WG, kako se ne bi kao posljedica stresa razvila bolest raka masline   (Pseudomonas savastanoi).

Provedbom zaštitnih mjera nužno se pridržavati uputa proizvođača rabljenog sredstva za zaštitu bilja!

Upozoravamo na urednu popunu evidencijske liste rabljenih pripravaka, kao i na njihovo prikladno zbrinjavanje nakon uporabe!

26. kolovoza 2019. g.

MINISTARSTVO POLJOPRIVREDE